Mjölby Ridklubb 2010-10-02 |
Klass 1 - Dressyr Lagtävlan för Ponnyallsvenskan Kategori D | ||||||
5 anmälda, 4 startande, 1 placerade | ||||||
Domare C: Ellenor Hjalmarsson Ekman | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | Sanna Andersson | Corinne | 210 | 210 | 60,000 | |
Holavedens Lantliga | Bacardi III - Okänd | 1 | ||||
1 | Johanna Rygaard | Never Say Never | 210 | 210 | 60,000 | |
Rappestad RK | Möllans Cirro - Callaghan | 1 | ||||
3 | Louise Burenby | Gestion Frodo | 202 | 202 | 57,714 | |
Tranås Ridklubb | Okänd | 3 | ||||
4 | Cecilia Törnkvist | Nebo Jeno | 200 | 200 | 57,143 | |
Mantorpsryttarna | Thordonpark Prince - Nebo Sportsman | 4 | ||||
Mjölby Ridklubb | Okänd | |||||
till toppen |
Klass 2 - Dressyr Lätt A:1 Kategori B | ||||||||
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade | ||||||||
Domare H: Petra Wall | ||||||||
Domare C: Ellenor Hjalmarsson Ekman | ||||||||
Domare M: Marie Carlgren | ||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||||
1 | My Andrèn | Guld | 238 | 229 | 235 | 702 | 61,579 | |
Valla PK | 1 | 1 | 1 | |||||
2 | Julia Karlsson | Jantets Santana | 231 | 226 | 233 | 690 | 60,526 | |
Mantorpsryttarna | Hellekis Timjan RW 31 - Elliot | 2 | 2 | 2 | ||||
3 | Maria Nilsson | Sting | 227 | 220 | 224 | 671 | 58,860 | |
Skogslottens RF | Okänd - Okänd | 3 | 3 | 3 | ||||
4 | Lina Helmerud | Rex | 200 | 201 | 219 | 620 | 54,386 | |
Hageby Ridklubb | 4 | 4 | 4 | |||||
5 | Moa Göransson | Day Dream | 198 | 201 | 215 | 614 | 53,860 | |
Rappestad RK | Okänd | 5 | 4 | 5 | ||||
Bjärka-Säby RF | Okänd | |||||||
till toppen |
Klass 2 - Dressyr Lätt A:1 Kategori C | ||||||||
6 anmälda, 5 startande, 2 placerade | ||||||||
Domare H: Petra Wall | ||||||||
Domare C: Ellenor Hjalmarsson Ekman | ||||||||
Domare M: Marie Carlgren | ||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||||
1 | Anna Roos | Lakrits | 254 | 249 | 243 | 746 | 65,439 | |
Vikbolandets RF | Power Boy - Paddock Camarque | 1 | 1 | 1 | ||||
2 | Jennipher Hellqvist | Skipper Boy | 229 | 225 | 231 | 685 | 60,088 | |
Mjölby Ridklubb | Örnäs Sun Boy - Upplands Bronze | 4 | 2 | 2 | ||||
3 | Emma Svahn | Netcar | 241 | 214 | 227 | 682 | 59,825 | |
Skogslottens RF | Capri Moon - Comet | 2 | 3 | 3 | ||||
4 | Petra Engdahl | Eklyckans Corvette | 232 | 210 | 223 | 665 | 58,333 | |
Mantorpsryttarna | Veronas Bo-Gi - Mr Charm | 3 | 4 | 4 | ||||
5 | Emma Bjelkås | Dimbar | 205 | 208 | 220 | 633 | 55,526 | |
Rappestad RK | Moon Star - Silvercloud of Staplecross | 5 | 5 | 5 | ||||
Bjärka-Säby RF | Okänd | |||||||
till toppen |
Klass 2 - Dressyr Lätt A:1 Kategori D | ||||||||
23 anmälda, 22 startande, 6 placerade | ||||||||
Domare H: Petra Wall | ||||||||
Domare C: Ellenor Hjalmarsson Ekman | ||||||||
Domare M: Marie Carlgren | ||||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||||
1 | Karin Grentzelius | Lakeview Lad | 252 | 237 | 249 | 738 | 64,737 | |
Skogslottens RF | Westside Miroh RF - Ardravinna Andy IRE | 1 | 3 | 1 | ||||
2 | Ellinor Moge | Borodin | 245 | 240 | 244 | 729 | 63,947 | |
Mantorpsryttarna | Brilliant - Heros | 2 | 1 | 3 | ||||
3 | Johanna Rygaard | Never Say Never | 240 | 235 | 248 | 723 | 63,421 | |
Rappestad RK | Möllans Cirro - Callaghan | 3 | 5 | 2 | ||||
4 | Sara Martinsson | Berlion Womblebeat | 240 | 237 | 230 | 707 | 62,018 | |
Mjölby Ridklubb | Okänd | 3 | 3 | 8 | ||||
5 | Sanna Andersson | Corinne | 237 | 240 | 227 | 704 | 61,754 | |
Holavedens Lantliga | Bacardi III - Okänd | 7 | 1 | 12 | ||||
6 | Nathalie Stensson | Alice | 238 | 229 | 232 | 699 | 61,316 | |
Rappestad RK | Cashimirs Borgs Avocado - Hoekshors Denny | 6 | 9 | 6 | ||||
7 | Emelie Nilsson | Hot Lips | 229 | 235 | 234 | 698 | 61,228 | |
Rappestad RK | Mintage xx 801 - Källstorps Curry RNF-S | 9 | 5 | 5 | ||||
8 | Rebecca Svensson | Hagens Chance | 229 | 232 | 235 | 696 | 61,053 | |
Valla PK | Frederiksminde Hazy Chance RC - Tulira Highball | 9 | 8 | 4 | ||||
9 | Maja Strand | Lady Dark | 224 | 235 | 229 | 688 | 60,351 | |
Tidaholmsbygden | Okänd | 12 | 5 | 9 | ||||
10 | Malin Örnborg-Eriksson | Wildfang | 233 | 221 | 228 | 682 | 59,825 | |
Hageby Ridklubb | Wildkogel 18 - Wildmoos 1295 | 8 | 13 | 11 | ||||
11 | Louise Burenby | Gestion Frodo | 225 | 226 | 229 | 680 | 59,649 | |
Tranås Ridklubb | Okänd | 11 | 11 | 9 | ||||
12 | Josefine Rodestrand | Wincent | 219 | 224 | 232 | 675 | 59,211 | |
Vikbolandets RF | Waco - Dino B | 15 | 12 | 6 | ||||
13 | Anna Liljestrand | Simfonie | 239 | 217 | 214 | 670 | 58,772 | |
Hageby Ridklubb | Okänd - Okänd | 5 | 14 | 16 | ||||
14 | Malin Axelsson | Triple Spotlight | 220 | 229 | 220 | 669 | 58,684 | |
Mjölby Ridklubb | okänd | 13 | 9 | 14 | ||||
15 | Emil Anderson | Krasse | 220 | 206 | 221 | 647 | 56,754 | |
Rappestad RK | Okänd - Okänd | 13 | 17 | 13 | ||||
16 | Frida Hannell | Knappen | 216 | 211 | 217 | 644 | 56,491 | |
Vikbolandets RF | Okänd - Okänd | 16 | 15 | 15 | ||||
17 | Rebecca Elovsson | Merlot | 208 | 199 | 212 | 619 | 54,298 | |
Åby Ridklubb | 17 | 18 | 17 | |||||
18 | Ewelina Anzelius | Oh just a Ranger like Aragorn | 206 | 198 | 200 | 604 | 52,982 | |
Åby Ridklubb | Eldorrado - Top Nordpol | 18 | 19 | 18 | ||||
19 | Felicia Månsson | Mi Vida | 196 | 211 | 194 | 601 | 52,719 | |
Hageby Ridklubb | Okänd | 19 | 15 | 19 | ||||
20 | Astrid Sandberg | Moa | 185 | 189 | 188 | 562 | 49,298 | |
Åby Ridklubb | Okänd - Okänd | 20 | 20 | 20 | ||||
21 | Anna Edström | Bostorp Sappo | 162 | 175 | 179 | 516 | 45,263 | |
Mantorpsryttarna | Möllegaards Orion Surprise RW - Balans RWR | 22 | 22 | 21 | ||||
22 | Jonna Erixon | Noblesse | 167 | 178 | 170 | 515 | 45,175 | |
Skogslottens RF | Nocturne - Marduk | 21 | 21 | 22 | ||||
Bjärka-Säby RF | Okänd - Okänd | |||||||
till toppen |
Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori B | ||||||
7 anmälda, 5 startande, 2 placerade | ||||||
Domare C: Annica Hubner | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | My Andrèn | Guld | 190 | 190 | 65,517 | |
Valla PK | 1 | |||||
2 | Maria Nilsson | Sting | 185 | 185 | 63,793 | |
Skogslottens RF | Okänd - Okänd | 2 | ||||
3 | Lina Helmerud | Rex | 172 | 172 | 59,310 | |
Hageby Ridklubb | 3 | |||||
3 | Julia Karlsson | Jantets Santana | 172 | 172 | 59,310 | |
Mantorpsryttarna | Hellekis Timjan RW 31 - Elliot | 3 | ||||
5 | Moa Göransson | Day Dream | 152 | 152 | 52,414 | |
Rappestad RK | Okänd | 5 | ||||
Skogslottens RF | Bostorp Bravad 73 - okänd | |||||
Tranås Ridklubb | Wildzangs Gloriant - Wärnanäs Peng | |||||
till toppen |
Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori C | ||||||
4 anmälda, 3 startande, 1 placerade | ||||||
Domare C: Annica Hubner | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | Elin Hilding | Sonsy | 185 | 185 | 63,793 | |
Rappestad RK | Batman II - Hever Quiver | 1 | ||||
1 | Emma Svahn | Netcar | 185 | 185 | 63,793 | |
Skogslottens RF | Capri Moon - Comet | 1 | ||||
3 | Elin Andersson | Mister Bean | 173 | 173 | 59,655 | |
Väderstad HSK | Aladin - De Ridderslag Carlo | 3 | ||||
Mjölby Ridklubb | Örnäs Sun Boy - Upplands Bronze | |||||
till toppen |
Klass 3 - Dressyr Lätt B:1 Kategori D | ||||||
19 anmälda, 18 startande, 5 placerade | ||||||
Domare C: Annica Hubner | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | Rebecca Svensson | Hagens Chance | 195 | 195 | 67,241 | |
Valla PK | Frederiksminde Hazy Chance RC - Tulira Highball | 1 | ||||
2 | Emelie Nilsson | Hot Lips | 192 | 192 | 66,207 | |
Rappestad RK | Mintage xx 801 - Källstorps Curry RNF-S | 2 | ||||
3 | Karin Grentzelius | Lakeview Lad | 189 | 189 | 65,172 | |
Skogslottens RF | Westside Miroh RF - Ardravinna Andy IRE | 3 | ||||
4 | Anna Liljestrand | Simfonie | 185 | 185 | 63,793 | |
Hageby Ridklubb | Okänd - Okänd | 4 | ||||
4 | Ellinor Moge | Borodin | 185 | 185 | 63,793 | |
Mantorpsryttarna | Brilliant - Heros | 4 | ||||
6 | Malin Eidergren | Exesse | 178 | 178 | 61,379 | |
Valla PK | 6 | |||||
7 | Nike Moon | Sanmarito | 177 | 177 | 61,034 | |
Jönköpings FK | okänd - okänd | 7 | ||||
8 | Nathalie Stensson | Alice | 176 | 176 | 60,690 | |
Rappestad RK | Cashimirs Borgs Avocado - Hoekshors Denny | 8 | ||||
9 | Emma Wall | Pear Albin | 175 | 175 | 60,345 | |
RK Finspång | Dale Haze RC - Holens Ingolf RC | 9 | ||||
10 | Rebecca Elovsson | Merlot | 174 | 174 | 60,000 | |
Åby Ridklubb | 10 | |||||
11 | Maja Strand | Lady Dark | 172 | 172 | 59,310 | |
Tidaholmsbygden | Okänd | 11 | ||||
12 | Frida Hannell | Knappen | 170 | 170 | 58,621 | |
Vikbolandets RF | Okänd - Okänd | 12 | ||||
13 | Ewelina Anzelius | Oh just a Ranger like Aragorn | 153 | 153 | 52,759 | |
Åby Ridklubb | Eldorrado - Top Nordpol | 13 | ||||
14 | Jonna Erixon | Noblesse | 147 | 147 | 50,690 | |
Skogslottens RF | Nocturne - Marduk | 14 | ||||
14 | Linnéa Franzén Hettström | Olliver | 147 | 147 | 50,690 | |
Stjärnorps RK | Okänd | 14 | ||||
14 | Astrid Sandberg | Moa | 147 | 147 | 50,690 | |
Åby Ridklubb | Okänd - Okänd | 14 | ||||
17 | Josefine Karlsson | Isthar | 143 | 143 | 49,310 | |
Rappestad RK | okänd - okänd | 17 | ||||
18 | Ebba Åkerlund | Sayonara van Bokshout | 141 | 141 | 48,621 | |
Norrköpings FK | El Beauty - Oldert´s Jupiter | 18 | ||||
Vretagymnasiets HF | Skattegårds Porter RNF 156 - Buck RNF 93 | |||||
till toppen |
Klass 4 - Dressyr Lätt C:1 Kategori B + C | ||||||
4 anmälda, 4 startande, 1 placerade | ||||||
Domare C: Annica Hubner | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | Elin Andersson | Mister Bean | 183 | 183 | 67,778 | |
Väderstad HSK | Aladin - De Ridderslag Carlo | 1 | ||||
2 | Elin Hilding | Sonsy | 168 | 168 | 62,222 | |
Rappestad RK | Batman II - Hever Quiver | 2 | ||||
3 | Lovisa Nilsson | Candida | 162 | 162 | 60,000 | |
Skogslottens RF | Bostorp Bravad 73 - okänd | 3 | ||||
4 | Linnea Louise Appelholm Schäfer | Ernst | 151 | 151 | 55,926 | |
Mantorpsryttarna | Okänd | 4 | ||||
till toppen |
Klass 4 - Dressyr Lätt C:1 Kategori D | ||||||
3 anmälda, 3 startande, 1 placerade | ||||||
Domare C: Carina Tengvall | ||||||
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
---|---|---|---|---|---|---|
Uppfödare | Härstamning | |||||
1 | Emelie Strand | Vanessa 150 | 177 | 177 | 65,556 | |
Åkerbo R&KS | Diamant II - Danny Black | 1 | ||||
2 | Ebba Åkerlund | Sayonara van Bokshout | 163 | 163 | 60,370 | |
Norrköpings FK | El Beauty - Oldert´s Jupiter | 2 | ||||
3 | Linnéa Franzén Hettström | Olliver | 152 | 152 | 56,296 | |
Stjärnorps RK | Okänd | 3 | ||||
till toppen |
Equipe - Datasystem för ridsport |