Klass 2 - Dressyr Medelsvår C:1 |
18 anmälda, 13 startande, 4 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare C: Karin Gomér |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Helena Larson | Donna Bella (SWB) | | 330 | 330 | 70,213 |
| Linköpings RS | Don Romantic - Bellini | 1 | |
2 | Frida Eriksson | Dayro | | 328 | 328 | 69,787 |
| Mjölby Ridklubb | D-Day - Swift | 2 | |
4 | Åsa Nyman | Funder Norhedes Svenne | | 305 | 305 | 64,894 |
| Linköpings RS | Nicklas Heden - Thunder Cloud | 3 | |
|
5 | Nina Fox Stark | Dion | | 304 | 304 | 64,681 |
| Mantorpsryttarna | Dionysos - Legat | 5 | |
6 | Veronica Karlsson | Larissa | | 302 | 302 | 64,255 |
| RK Finspång | Flush - Zitars | 6 | |
7 | Johanna Quist | Chanesca | | 301 | 301 | 64,043 |
| Boxholms RK | Warsteiner (SWB) - Ganesco | 7 | |
8 | Lisa Jaeger | Tabasco | | 292 | 292 | 62,128 |
| Vretagymnasiets HF | Okänd - okänd | 8 | |
9 | Malin Rosander | Pommello | | 289 | 289 | 61,489 |
| Åtvidabergs RK | Pomme Royal - Falstaff | 9 | |
10 | Malin Dahlgren | Reality | | 276 | 276 | 58,723 |
| Hageby Ridklubb | Regazzoni - Falleur | 10 | |
11 | Marie Persson | Failine | | 269 | 269 | 57,234 |
| Eksjöortens RF | Champman - Flamingo | 11 | |
12 | Eva Schaerling | Chatou | | 264 | 264 | 56,170 |
| Linköpings RS | Warsteiner (SWB) - Ganesco | 12 | |
13 | Mariana Junttila | Sotaren | | 259 | 259 | 55,106 |
| Mantorpsryttarna | Eighty Eight Keys xx - Tumble Wind xx | 13 | |
| Elisabeth AardalEriksson | Win for Me 2 | | 0 | 0 | |
| Linköpings RS | Wolkentanz - Lemon xx | | |
|
till toppen |
Klass 7 - Dressyr Medelsvår B:4 |
Marietorps Ridsport |
20 anmälda, 16 startande, 4 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare C: Wiveca Schenholm |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Frida Eriksson | Dayro | | 314 | 314 | 68,261 |
| Mjölby Ridklubb | D-Day - Swift | 1 | |
2 | Nina Lilja | Bonheur | | 312 | 312 | 67,826 |
| Mantorpsryttarna | L´Acteur - Napoleon | 2 | |
3 | Josefine Krönfeldt | Miró | | 310 | 310 | 67,391 |
| Rappestad RK | De la Gardie - Trombon | 3 | |
4 | Margareta MagnussonOsmund | Bonsay | | 306 | 306 | 66,522 |
| Gnesta Ridklubb | Bugatti Hilltop - Maraton | 4 | |
|
5 | Carolina Grünerwald | Leonardo | | 305 | 305 | 66,304 |
| Ekängens DR | Lauries Crusador xx - Wenzel I | 5 | |
6 | Sofia Ridderstad | Celina | | 301 | 301 | 65,435 |
| Mantorpsryttarna | Come Back II - Resident | 6 | |
7 | Anette Holm | Mardoc | | 295 | 295 | 64,130 |
| Strömsholms RSF | Dr Doolittle - Maraton | 7 | |
8 | Anna Campner | Concerto | | 294 | 294 | 63,913 |
| Linköpings FK | Cardento - Torboldt | 8 | |
9 | Lotta JerhammarCidheden | Donnerman | | 275 | 275 | 59,783 |
| Vikbolandets RF | Don Primero - Beach Boy | 9 | |
10 | Matilda Johansson | Le Bon | | 273 | 273 | 59,348 |
| Rappestad RK | Bourbon - Lagano | 10 | |
11 | Jennifer Carlegrim | Quirinus | | 272 | 272 | 59,130 |
| Norrköpings FK | Qalle (SWB) - Irco Mena | 11 | |
12 | Alexzandra Leideborg | Stargate | | 271 | 271 | 58,913 |
| Mantorpsryttarna | Steinbeck - Ceylon | 12 | |
13 | Helena Larson | Cardinaal | | 270 | 270 | 58,696 |
| Linköpings RS | Don Cardinale - La Piko | 13 | |
14 | Ellenor Hjalmarsson Ekman | Pagemaster | | 268 | 268 | 58,261 |
| Boxholms RK | Rebel Z - Sit this one out xx | 14 | |
15 | Elisabeth AardalEriksson | Win for Me 2 | | 263 | 263 | 57,174 |
| Linköpings RS | Wolkentanz - Lemon xx | 15 | |
16 | Maria Goertz | Dornröschen | | 249 | 249 | 54,130 |
| Ekenryttarna | Don Frederico - Tenor | 16 | |
|
till toppen |
Klass 10 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori C |
6 anmälda, 6 startande, 2 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare C: Maud Nordlund |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Mollie Sager | Sun Rise | | 267 | 267 | 70,263 |
| Mantorpsryttarna | Stackarps Bilbau - Surprise | 1 | |
2 | Josefine Karlsson | Esse Goblett | | 234 | 234 | 61,579 |
| Mantorpsryttarna | Willoway Goldigger RNF - Silverlea Buckskin RNF | 2 | |
|
3 | Maja Häger | Power Prince | | 230 | 230 | 60,526 |
| Rappestad RK | Power Boy - Candide | 3 | |
4 | Erika Svensson | Cel-Bo | | 228 | 228 | 60,000 |
| Mantorpsryttarna | Verona´s Bo-GI - Mr Charm | 4 | |
5 | Elin Johansson | Rimskij | | 226 | 226 | 59,474 |
| Grännabygdens RF | Wärnanäs Sigill - Cawdor Hywel | 5 | |
6 | Ellinor Jonsson | Taigans Pele | | 208 | 208 | 54,737 |
| Rappestad RK | Peregrin RNF 66 - Gandhi RNF 82 | 6 | |
|
till toppen |
Klass 10 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori D |
12 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare C: Maud Nordlund |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Josephine Halldan | Grythöjdens General | | 251 | 251 | 66,053 |
| Mantorpsryttarna | Sörbys Oboy RNF - Burton Starlight RNF | 1 | |
2 | Caroline Pettersson | Grythöjdens Konfetti | | 249 | 249 | 65,526 |
| RK Finspång | Aramis - Fredriksbergs Chopin | 2 | |
3 | Ebba Nyberg | Pride Melody | | 242 | 242 | 63,684 |
| Ljungby RK | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 3 | |
|
4 | Ingrid Setterberg | Munsboro Maverick | | 239 | 239 | 62,895 |
| Mantorpsryttarna | Okänd | 4 | |
4 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 239 | 239 | 62,895 |
| Mantorpsryttarna | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 4 | |
6 | Amanda Holmertz | Kentucky Love | | 230 | 230 | 60,526 |
| Mantorpsryttarna | Vermont RP 133 - Urbino 430 | 6 | |
7 | Emeline Lind | Fabulous | | 211 | 211 | 55,526 |
| Målilla R&KS | Moorlands Crack - Aladin | 7 | |
8 | Johanna Rygaard | Never Say Never | | 204 | 204 | 53,684 |
| Rappestad RK | Möllans Cirro - Callaghan | 8 | |
9 | Isabelle Hallin | Lonely | | 198 | 198 | 52,105 |
| Mantorpsryttarna | Highlight 879 - Peregrin | 9 | |
9 | Emelie Nilsson | Odbjergs Rubin | | 198 | 198 | 52,105 |
| Rappestad RK | Höjlunds Motley - Hepitho | 9 | |
|
till toppen |
Klass 11 - Dressyr Medelsvår C:2 |
12 anmälda, 9 startande, 3 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare H: Carina Tengvall |
Domare C: Karin Gomér |
Domare M: Karin Roberg |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Josefine Krönfeldt | Miró | | 338 | 329 | 325 | 992 | 73,481 |
| Rappestad RK | De la Gardie - Trombon | 1 | 1 | 1 | |
2 | Frida Berg | Niko Tiko Tinn | | 320 | 319 | 322 | 961 | 71,185 |
| Rappestad RK | D-Day - Flamingo | 2 | 2 | 2 | |
3 | Frida Berg | San Mazetti | | 297 | 295 | 289 | 881 | 65,259 |
| Rappestad RK | San Quintero xx - Magritte | 3 | 3 | 3 | |
|
4 | Lina Karlsson | Mondrian E | | 270 | 293 | 284 | 847 | 62,741 |
| Mantorpsryttarna | Comefast xx - Monaco | 6 | 4 | 5 | |
5 | Carina Svensson | Negolas | | 282 | 272 | 289 | 843 | 62,444 |
| Tranås Ridklubb | Nobeltänzer - Monopoly | 4 | 6 | 3 | |
6 | Helen Johansson | Pirouette | | 282 | 272 | 283 | 837 | 62,000 |
| Mjölby Ridklubb | Inspekteur - Kaiserstern | 4 | 6 | 6 | |
7 | Therese Lindholm | Comber | | 266 | 276 | 258 | 800 | 59,259 |
| Vikbolandets RF | Saigon (ex Swingo) - Ravell (SWB) | 8 | 5 | 8 | |
8 | Malin Dahlgren | Reality | | 267 | 262 | 259 | 788 | 58,370 |
| Hageby Ridklubb | Regazzoni - Falleur | 7 | 8 | 7 | |
9 | Mariana Junttila | Sotaren | | 231 | 232 | 223 | 686 | 50,815 |
| Mantorpsryttarna | Eighty Eight Keys xx - Tumble Wind xx | 9 | 9 | 9 | |
|
till toppen |
Klass 12 - Dressyr Medelsvår B:4 |
20 anmälda, 14 startande, 4 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare H: AnnKristin Karlsson |
Domare C: Stefan Westin |
Domare M: Maud Nordlund |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Nina Lilja | Bonheur | | 320 | 305 | 296 | 921 | 66,739 |
| Mantorpsryttarna | L´Acteur - Napoleon | 1 | 1 | 4 | |
2 | Frida Eriksson | Dayro | | 303 | 302 | 302 | 907 | 65,725 |
| Mjölby Ridklubb | D-Day - Swift | 2 | 2 | 3 | |
3 | Josefine Krönfeldt | Miró | | 302 | 301 | 283 | 886 | 64,203 |
| Rappestad RK | De la Gardie - Trombon | 3 | 3 | 8 | |
4 | Susanne Gustavsson | Denise LB | | 295 | 287 | 303 | 885 | 64,130 |
| Dyltabruks RF | D-Day - Weltbürger | 4 | 6 | 2 | |
|
5 | Anna Campner | Concerto | | 295 | 282 | 306 | 883 | 63,986 |
| Linköpings FK | Cardento - Torboldt | 4 | 8 | 1 | |
6 | Helena Larson | Cardinaal | | 286 | 295 | 291 | 872 | 63,188 |
| Linköpings RS | Don Cardinale - La Piko | 8 | 4 | 6 | |
7 | Amelie Lagerstedt | Elle | | 287 | 270 | 296 | 853 | 61,812 |
| Flensbygdens RF | Turban Rose - Maat II | 6 | 11 | 4 | |
8 | Sofia Ridderstad | Celina | | 287 | 282 | 283 | 852 | 61,739 |
| Mantorpsryttarna | Come Back II - Resident | 6 | 8 | 8 | |
9 | Lydia Jordan | Collorado | | 285 | 286 | 276 | 847 | 61,377 |
| Katrineholms RF | Corrado WL - Jasper | 9 | 7 | 10 | |
10 | Carolina Grünerwald | Leonardo | | 283 | 288 | 271 | 842 | 61,014 |
| Ekängens DR | Lauries Crusador xx - Wenzel I | 10 | 5 | 11 | |
11 | Ellenor Hjalmarsson Ekman | Pagemaster | | 282 | 276 | 270 | 828 | 60,000 |
| Boxholms RK | Rebel Z - Sit this one out xx | 11 | 10 | 12 | |
12 | Jennifer Carlegrim | Quirinus | | 272 | 267 | 287 | 826 | 59,855 |
| Norrköpings FK | Qalle (SWB) - Irco Mena | 12 | 12 | 7 | |
13 | Matilda Johansson | Le Bon | | 270 | 263 | 264 | 797 | 57,754 |
| Rappestad RK | Bourbon - Lagano | 13 | 13 | 13 | |
14 | Elisabeth AardalEriksson | Win for Me 2 | | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Linköpings RS | Wolkentanz - Lemon xx | | | | |
|
till toppen |
Klass 15 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori B + C |
Elit omg 1 samt DM C+D |
11 anmälda, 10 startande, 3 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare H: Carina Tengvall |
Domare C: susanne Persson |
Domare M: Karin Gomér |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Mollie Sager | Sun Rise | | 258 | 268 | 266 | 792 | 69,474 |
| Mantorpsryttarna (1) | Stackarps Bilbau - Surprise | 1 | 1 | 1 | |
2 | Maja Häger | Power Prince | | 258 | 236 | 258 | 752 | 65,965 |
| Rappestad RK (1) | Power Boy - Candide | 1 | 2 | 2 | |
3 | Anna-Malin Lyden | Pondus Rp 155 | | 231 | 227 | 243 | 701 | 61,491 |
| Jönköpings FK (1) | Power Boy - Urbino | 7 | 3 | 3 | |
|
4 | Hanna Barck | Gullabos Sunset | | 242 | 219 | 235 | 696 | 61,053 |
| Karlskrona Lyckå (1) | Rodlease Dancing Gold - Strätes Karbin | 5 | 4 | 4 | |
5 | Ellinor Jonsson | Taigans Pele | | 251 | 191 | 233 | 675 | 59,211 |
| Rappestad RK (1) | Peregrin RNF 66 - Gandhi RNF 82 | 3 | 8 | 5 | |
5 | Erika Svensson | Cel-Bo | | 248 | 203 | 224 | 675 | 59,211 |
| Mantorpsryttarna | Verona´s Bo-GI - Mr Charm | 4 | 6 | 6 | |
7 | Josefine Karlsson | Esse Goblett | | 237 | 214 | 214 | 665 | 58,333 |
| Mantorpsryttarna | Willoway Goldigger RNF - Silverlea Buckskin RNF | 6 | 5 | 9 | |
8 | Tove Danielsson | Eves Summer Flower | | 209 | 192 | 215 | 616 | 54,035 |
| Målilla R&KS (1) | Chewano van de Langenieuw | 9 | 7 | 8 | |
9 | Kajsa Lagergren | Romeo | | 206 | 177 | 223 | 606 | 53,158 |
| Målilla R&KS (1) | Okänd | 10 | 10 | 7 | |
10 | Linnea Louise Appelholm Schäfer | Zeppelin Zack | | 211 | 178 | 207 | 596 | 52,281 |
| Rappestad RK | Candide RW - Vallrum Objekt RW | 8 | 9 | 10 | |
|
till toppen |
Klass 15 - Dressyr Lätt A:P1 Kategori D |
Elit omg 1 samt DM C+D |
20 anmälda, 17 startande, 5 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare H: Carina Tengvall |
Domare C: susanne Persson |
Domare M: Karin Gomér |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | H | C | M | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Josephine Halldan | Grythöjdens General | | 273 | 243 | 259 | 775 | 67,982 |
| Mantorpsryttarna | Sörbys Oboy RNF - Burton Starlight RNF | 1 | 3 | 1 | |
2 | Caroline Pettersson | Grythöjdens Konfetti | | 266 | 249 | 253 | 768 | 67,368 |
| RK Finspång | Aramis - Fredriksbergs Chopin | 2 | 1 | 3 | |
3 | Johanna Jendland | Lexus | | 252 | 229 | 256 | 737 | 64,649 |
| Karlskrona Lyckå (1) | Lotus RP - Paddock Camargue RW | 4 | 5 | 2 | |
4 | Ingrid Setterberg | Munsboro Maverick | | 241 | 243 | 250 | 734 | 64,386 |
| Mantorpsryttarna (1) | Okänd | 5 | 3 | 4 | |
5 | Miranda Hammarstedt | King of Sunshine | | 262 | 224 | 244 | 730 | 64,035 |
| Ljungby RK (1) | Okänd - Okänd | 3 | 6 | 5 | |
|
6 | Liv Nyström | Virdarnas Sider | | 237 | 247 | 242 | 726 | 63,684 |
| Mantorpsryttarna (1) | Valentin Bell RNF - Hoekshors Denny RNF | 6 | 2 | 6 | |
7 | Ellinor Norin | Nørlunds Atilla | | 229 | 218 | 239 | 686 | 60,175 |
| Rappestad RK (1) | Antario N - Kaiserwalzer | 11 | 7 | 7 | |
8 | Lovisa Bergkvist | Stackarps Daniella | | 232 | 216 | 225 | 673 | 59,035 |
| Karlskrona Lyckå (1) | Priory Dallas RNF - Peregork RNF | 9 | 8 | 11 | |
9 | Ebba Nyberg | Pride Melody | | 225 | 210 | 237 | 672 | 58,947 |
| Ljungby RK (1) | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 13 | 9 | 8 | |
10 | Isabelle Hallin | Lonely | | 222 | 208 | 234 | 664 | 58,246 |
| Mantorpsryttarna (1) | Highlight 879 - Peregrin | 14 | 10 | 9 | |
11 | Hanna Eriksson | Hoppenhof´s Jop RNF 180 | | 230 | 200 | 224 | 654 | 57,368 |
| Jönköpings FK (1) | Nieuwmoeds Patrick - Brummerhoeve´s Boss | 10 | 12 | 12 | |
11 | Emelie Nilsson | Odbjergs Rubin | | 234 | 196 | 224 | 654 | 57,368 |
| Rappestad RK | Höjlunds Motley - Hepitho | 8 | 13 | 12 | |
13 | Ofelia Berg | Nicko Ticko | | 229 | 205 | 212 | 646 | 56,667 |
| Ljungby RK (1) | Verona´s Bo-Gi RP - Silverlea Top Hat RNF | 11 | 11 | 16 | |
14 | Emeline Lind | Fabulous | | 235 | 189 | 218 | 642 | 56,316 |
| Målilla R&KS (1) | Moorlands Crack - Aladin | 7 | 15 | 14 | |
15 | Johanna Rygaard | Never Say Never | | 218 | 195 | 227 | 640 | 56,140 |
| Rappestad RK (1) | Möllans Cirro - Callaghan | 16 | 14 | 10 | |
16 | Matilda Syren | Wilgenhaars Nocturne | | 222 | 186 | 214 | 622 | 54,561 |
| Målilla R&KS (1) | Vita Novas Celesto - Maretons Jasper | 14 | 17 | 15 | |
17 | Rebecka Isgren | Berlion Womblebeat | | 199 | 188 | 210 | 597 | 52,368 |
| Jönköpings FK (1) | Okänd | 17 | 16 | 17 | |
|
till toppen |
Klass 17 - Dressyr FEI Inl. Program Ponny Kategori C + D |
9 anmälda, 7 startande, 2 placerade |
Överdomare: Monica Bergström |
Tävlingsledare: Inger Axelsson |
Domare C: Monica Bergström |
|
Plats | Ryttare | Häst | Premie | C | Totalt | Procent |
| Uppfödare | Härstamning | |
1 | Caroline Pettersson | Grythöjdens Konfetti | | 240 | 240 | 63,158 |
| RK Finspång | Aramis - Fredriksbergs Chopin | 1 | |
2 | Johanna Jendland | Lexus | | 234 | 234 | 61,579 |
| Karlskrona Lyckå | Lotus RP - Paddock Camargue RW | 2 | |
|
3 | Hanna Barck | Gullabos Sunset | | 230 | 230 | 60,526 |
| Karlskrona Lyckå | Rodlease Dancing Gold - Strätes Karbin | 3 | |
4 | Ofelia Berg | Nicko Ticko | | 222 | 222 | 58,421 |
| Ljungby RK | Verona´s Bo-Gi RP - Silverlea Top Hat RNF | 4 | |
5 | Ebba Nyberg | Pride Melody | | 219 | 219 | 57,632 |
| Ljungby RK | Verona´s Bo-Gi - Stoatley Pride II | 5 | |
6 | Lovisa Bergkvist | Stackarps Daniella | | 213 | 213 | 56,053 |
| Karlskrona Lyckå | Priory Dallas RNF - Peregork RNF | 6 | |
7 | Malin Karlsson | Sigge | | 206 | 206 | 54,211 |
| Smedstorps RS | Okänd - Okänd | 7 | |
|
till toppen |